26 Nisan 2013 Cuma

ANASINIFINDA SINIF DÜZENİANASINIFINDA SINIF DÜZENİ NASIL OLMALI
Bildiğiniz gibi eskiden (eskiden diyorum çünkü yeni programla sınıf düzenimiz de değişiyor.) sınıflarımızda ilgi köşelerimiz vardı. Şimdi ise merkezlerimiz var. Belirleyeceğimiz merkezlere göre sınıf düzenimizi oluşturacağız. Programda bulunan bütün merkezlere sınıfımızda yer vermemiz imkansız. Çünkü her bir merkez için oldukça geniş bir alana ihtiyacımız var. Biz en az 3 merkez olsun diyoruz. Bu sizin sınıfınızın büyüklüğüne göre değişir.
Merkezler birbirinden bağımsız olarak düzenlenmeli. Evcilik merkezinden başlayalım. Bu merkezi diğerlerinden ayırmak için sınıf içi koltuk takımlarından ya da sandalyelerden faydalanabiliriz. Minyatür bir ev gibi düşünün. Evcilik oynarken çocuklar neye ihtiyaç duyar.Sandalyeleri oturma grubu gibi yerleştirip ortasına bir masa koyarsınız. Kenarına küçük bir mutfak dolabı, içine de mutfak eşyalarını yerleştirirsiniz.
Kitap merkezi sessiz bir köşede olmalı. Raflı dolaplarla bölüp diğer merkezlerden ayırın. Aralarına yine sandalye ve masa yerleştirin ki aldıkları kitapları burada okuyabilsinler.
Müzik merkezi gürültülü olduğu için kitap merkezinden uzakta olmalı. Evcilik merkezinin yanında olabilir. Bu merkezde bölmelerle ayrılmalı.
Dramatik oyun merkezi oluşturabilirsiniz. Buraya kostümler, mesleklere ait objeler vb. eşyalar koyabilirsiniz.
Kısacası sınıfınızı bir ev, merkezleri de odaları gibi düşünün. Birbirinden bağımsız şekilde araları bölünmüş olarak merkezlerinizi oluşturun.
Program kitabında yer alan sınıf düzeni örneğini incelerseniz size faydalı olacağına inanıyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder